پایگاه مقاومت بسیج شهید صفوی
 
دوشنبه 01 مرداد 1397 -

رای به سایت :
7947
محبوب
صفحه نخست ›› علم و دانش ›› حوزه 235 شهید عباس بابایی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید صفوی
347
محبوب  
رای به خبر :
برگزاری حلقه صالحین حضرت علی اکبر (ع) پایگاه 20 شهید صفوی
برگزاری حلقه صالحین حضرت علی اکبر (ع) پایگاه 20 شهید صفوی

حلقه ی صالحین حضرت علی اکبر (ع) با موضوع بررسی کتب حماسه ی حسینی شهید مطهری در مورخ یک شنبه 24 خرداد 94 در مسجد امام محمد باقر (ع) برگزار گردید
calendar
تاریخ : 1394/03/29 - 18:01

به گزارش خبرنگار سایت قسم:

انواع تحریف : 

1 - تحریف لفظی : ظاهراً مطلبی را عوض میکنند .

2 - تحریف معنوی : لفظ همان لفظ است اما آن را طوری معنی میکنند که خلاف مقصد ومقصود گوینده است 

آیه ی 75 سوره بقره : آیه طمع دارید که یهودان به دین شما بگراوند در صورتی که گروهی از آنان کلام خدا را شنیده و به دلخواه خود آن را تحریف میکنند با آن که در کلام خدا تعقل کرده ومعنی آن را دریافتند.

آنان با موسی میرفتند کلام خدا را میشنیدند و وقتی بر میگشتند تا برای قومشان تعریف کنند آن را زیرو رو میکردند

( میدانند, میفهمند , باهوشند ; فقط سخنان را به گونه ای دیگر برای مردم بازگو میکردند )

 کربلا هم دچار تحریف لفظی شده است هم دچار تحریف معنوی .

مرحوم حاج میرزا حسن نوری استاد شیخ عباس قمی صاحب کتاب لؤلؤ و مرجان در این کتاب از وظایف اهل منبر گفته اند :

1- اخلاص    

2 - صدق وراستی ( نمونه هایی از دروغ که به کربلا نسبت داده شده است دراین کتاب آمده است)

مثلا داستان امیرالمومنین وخطبه خوانی ایشان :

می‌‌گویند روزی امیرالمومنین علی علیه السلام در بالای منبر بود و خطبه می‌خواند. امام حسین علیه السلام فرمود من تشنه‌ام و آب می‌خواهم، حضرت فرمود کسی برای فرزندم آب بیاورد، اول کسی که از جا بلند شد کودکی بود که همان حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام بود که رفتند و از مادرشان یک کاسه آب گرفتند و آمدند که این جریان با یک طول و تفسیری نقل می‌شود. بعد امیر المومنین علی علیه السلام چشمشان که به این منظره افتاد اشکشان جاری شد. به آقا عرض کردند شما چرا گریه می‌کنید فرمود قضایای کربلا یادم افتاد. که دیگر معلوم است گریز به کجا منتهی می‌شود. حاجی نوری در این جا یک بحث عالی دارد. می‌گوید شما که می‌گویید علی در بالای منبر خطبه می‌خواند باید بدانید که علی فقط در زمان خلافتش منبر می رفت و خطبه می‌خواند. پس در کوفه بوده است و در آن وقت امام حسین مردی بود که تقریبا سی و سه سال داشت. بعد می گویند اصلا این حرف معقول است که یک مرد سی و سه ساله در حالی که پدرش در حال موعظه مردم است و خطابه می خواند ناگهان وسط خطابه بگوید آقا من تشنه ام آب می خواهم؟ اگر یک آدم معمولی این کار را بکند می گویند چه آدم بی ادب و بی تربیتی است؛ و از طرفی حضرت ابوالفضل هم در آن وقت کودک نبوده و یک جوان اقلا پانزده ساله بوده است. می بینید که چگونه جریانی را جعل کرده‌اند. آیا این قضیه در شان امام حسین است؟! و غیر از دروغ بودنش اصلا چه ارزشی دارد؟ آیا این جریان، شان امام حسین را بالا می برد یا پایین می آورد؟! مسلم است که پایین می آورد چون یک دروغ به امام نسبت داده ایم و آبروی امام را برده ایم. طوری حرف زده ایم که امام را در سطح بی ادب‌ترین افراد مردم پایین آورده ایم؛ در حالی که پدری مثل علی مشغول سخن گفتن است، تشنه اش می شود طاقت نمی آورد که جلسه تمام شود و بعد آب بخورد، همانجا حرف آقا را قطع می‌کند و می گوید من تشنه ام برای من آب بیاورید .

و دیگری نقل می‌کنند که یکی از علمای بزرگ در یکی از شهرستان‌ها تا اندازه‌ای درد دین داشت و همیشه به این دروغ‌هایی که روی منبر گفته می‌شد اعتراض می کرد و تعبیرش هم این بود که می‌گفت این زهرماری‌ها چیست که بالای این منبرها می‌گویند؟ واعظی به او گفت اگر اینها را نگوییم اصلا باید در دکان را تخته کنیم. آن آقا جواب داد اینها دروغ است و نباید گفته شود. از قضا چندی بعد خود این آقا بانی شد و مجلسی در مسجد خودش تشکیل داد و همان واعظ را دعوت کرد. ولی قبل از شروع منبر به واعظ گفت من می‌خواهم به عنوان نمونه یک مجلسی ترتیب بدهم که در آن، روضه دروغ نباشد و تو هم مقید باشی که جز از کتاب‌های معتبر، هیچ روضه‌ای نخوانی و یا به تعبیر خودش گفت که از آن زهرماری‌ها نباید چیزی بگویی. واعظ هم گفت چون مجلس مال شماست، اطاعت می شود. شب اول خود آقا در محراب رو به قبله نشسته بود، منبر هم کنار محراب بود، آقای واعظ صحبت‌هایش را گفت و موقع خواندن روضه شد. شروع کرد به خواندن  روضه و خود را مقید کرده بود که جز روضه راست چیزی نگوید اما هرچه گفت مجلس تکان نخورد و مجلس همین طور یخ کرده بود. آقا دید عجب، این مجلس مال خودش هست بعد مردم چه می‌گویند، تصور می‌کنند که لابد آقا نیتش پاک نیست که مجلسش نمی‌گیرد. اگر آقا خودش نیتش درست باشد، اخلاص نیت داشته باشد، حالا کربلا شده بود. دید که آبرویش می رود به فکر رفت که چه بکند؟ یواشکی و زیر چشمی به واعظ گفت یک کمی از آن زهرماری‌ها قاطی کن.

مردم مسئول هستند نه گویندگان روضه . مردم باید نهی از منکر کنند.

مردم باید روضه راست بشنوند تا معرفتشان بالا برود . انتظار مردم برای کربلا شدن مجلس خود دروغ ساز است .

 

ادامه ی مطلب هفته ی آینده............

از برادرانی که علاقه مند به حضور در جلسه و شرکت در بحث ها میباشند با شماره 09376136569 تماس حاصل فرمایند.

 

 

 

 


 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 8753


مطالب مرتبط