پایگاه مقاومت بسیج شهید صفوی
 
جمعه 27 مهر 1397 -

رای به سایت :
8179
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 235 شهید عباس بابایی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید صفوی
35
محبوب  
رای به خبر :
شد عزای باب مظلومت بیا یابن الحسن (پایگاه 20 شهید صفوی)
به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)

شد عزای باب مظلومت بیا یابن الحسن (پایگاه 20 شهید صفوی)

سلام بر تو ای مولای من! ای ابا محمد، حسن بن علی!
calendar
تاریخ : 1396/09/06 - 09:14

به گزارش خبرنگار سایت قسم ای هادی خلق و هدایت یافته‌ی به حق! سلام و رحمت و برکات خدا بر تو باد.

سلام بر تو ای ولیّ خدا و فرزند اولیای خدا! سلام بر تو ای حجّت خدا و فرزند حجت های الهی...
 

آه، ای یازدهمین ستاره درخشان عشق!
روشنان حضورت را از آسمان سامرا مگیر؛
تاریکی، افق های پس از تو را تاب نمی آورد.
سایه مهربانی ات را از سر دنیا نگیر؛
دست های یتیمی خاک، تا ابد به جست وجوی
وجود بهارانه ات، در به در خواهد شد.

غروب خورشید سامرا
«معتمد» خلیفه عباسی همواره از محبوبیت و پایگاه اجتماعی امام ابو محمد عسکری(ع) نگران بود و هنگامی که دانست با وجود همه محدودیتهایی که نسبت به آن حضرت روا داشته بود، نه تنها از پایگاه مردمی و نفوذ معنوی آن حضرت کاسته نشده، بلکه بیش از پیش محبوب دلهای مردم گردیده، بر نگرانی و وحشتش افزوده شد و سرانجام در صدد قتل آن حضرت برآمد و به شکل مرموزانه و مخفیانه، حضرت را مسموم نمود. (سیرة الائمة الاثنی عشر، هاشم معروف الحسنی، ج2، ص492)
روز هشتم ربیع الاول سال 260 هجری، روز دردآلودی برای شهر سامرا بود چراکه دیگر شیعیان را از بهره مندی انوار هدایت آن امام همام محروم شدند.
شهادت این امام بزرگوار بر پیروانش تسلیت باد.

پیشگویی و آگاه از امور
علی بن زید گفت: من اسبی داشتم و بدان می نازیدم و در هر جا از او سخن می گفتم. یک روز خدمت ابومحمد علیه السلام رسیدم. به من فرمود اسبت چه شد؟ گفتم آن را دارم و هم اکنون بر در خانه شماست. فرمود: تا شب نرسیده، اگر خریداری پیدا شد آن را عوض کن و تأخیر مکن. در آن هنگام کسی بر ما وارد شد و رشته سخن را برید. من اندیشناک برخاستم و به خانه رفتم و به برادرم گزارش دادم. در پاسخ من گفت: من نمی دانم چه بگویم. از فروشش به مردم دریغم آمد. چون شب شد نوکری که آن اسب را تیمار می کرد آمد و گفت: ارباب! اسبت مرد. مرا غم فرا گرفت و دانستم امام از گفتار خود این را در نظر داشته است. (ترجمه إثبات الوصیة،473)

مشکل گشای محرومان
حسن بن ظریف کوفی، یکی از یاران امام عسکری علیه السلام است که در شهر بغداد ساکن بود. وی می گوید در ذهن من دو سؤال بود که می خواستم به صورت مکاتبه ای از امام عسکری علیه السلام سؤال کنم. هنگام نوشتن نامه یکی از مسائل را فراموش کردم، اما مساله دیگر را طرح کرده و از محضر آن حضرت خواستار پاسخ شدم. سؤال اول من این بود که: حضرت قائم علیه السلام هنگام ظهور در میان مردم چگونه و در کجا داوری و قضاوت خواهد کرد؟ و می خواستم در مورد معالجه تب ربع (که یکروز در میان به سراغ بیمار می آید) دوایی از آن حضرت طلب کنم، ولی فراموش کردم.
جواب نامه ام که آمد نوشته بود: از چگونگی قضاوت امام قائم علیه السلام پرسیدی. چون او قیام کند به علم خود در میان مردم داوری کند; مانند داوری های حضرت داود علیه السلام و گواه نخواهد. و می خواستی از علاج بیماری تب ربع بپرسی و فراموش کردی، برای معالجه تب، این آیه را در ورقه ای بنویس و به همراه شخص بیمار قرار ده: «یا نار کونی بردا و سلاما علی ابراهیم »
طبق فرموده امام عسکری علیه السلام این آیه را نوشته و به همراه بیمار گذاشتم، خوب شد. (معجم رجال الحدیث، ج 5، ص 359)

تربیت شاگردان شایسته
گرچه امام حسن عسکری علیه السلام به حکم اوضاع نامساعد و محدودیت بسیار شدیدی که حکومت عباسیان برقرار کرده بود، موفق به گسترش دامنه دانش خود در سطح جامعه نشد، اما در عین حال، در همان فشار و خفقان شاگردانی تربیت کرد که هر کدام به سهم خود در نشر و گسترش معارف اسلام و رفع شبهات دشمنان نقش موثری داشتند. شیخ طوسی(ره) شاگردان حضرت را متجاوز از صدنفر ثبت کرده است که در میان آنها چهره های روشن و شخصیت های برجسته ای مانند احمد اشعری قمی، عثمان بن سعید عَمْری، علی بن جعفر و محمد بن حسن صفّار به چشم می خورند.

پناهگاهی برای متوسلین
محمد بن حسن گفت نامه ای به امام عسگری علیه السلام نوشتم و از تنگدستی شکایت کردم سپس با خود گفتم مگر امام صادق علیه السلام نفرمودند که فقر و تنگ دستی با ما بهتر از توانگری با دیگران است و کشته شدن با ما بهتر از زنده ماندن با دشمنان ما است.
امام در پاسخ نوشت: هر گاه گناهان دوستان ما زیاد شود خداوند آنها را به فقر گرفتار می کند و گاهی از بسیاری از گناهان می گذرد. هم چنان که پیش خود گفته ای تنگدست بودن با ما بهتر از توانگری با دیگران است. ما برای کسانی که به ما پناهنده شوند پناه گاهیم و برای کسانی که از ما هدایت بجویند نوریم. ما نگهدار کسانی هستیم که برای نجات از گمراهی، به ما متوسل می شوند.

راهنمایی برای عبادت تاثیر گذار
هنگامى که امام حسن عسکری علیه السلام در زندان صالح ابن وصیف بودند گروهى از عباسیان نزد او آمدند و او را وادار کردند تا بر آن جناب سختگیرى کند. صالح به آنها گفت: من نمی دانم با او چه کنم! دو نفر از بدترین مردم را مامور نگهداری او کردم ؛ اما اکنون آن دو از عُبّاد شده ‏اند و پیوسته مشغول نماز و عبادتند.
بعد دستور داد آن دو نفر مامور را حاضر کردند.
صالح به آنها گفت: واى بر شما! این مرد به شما چه گفت که اینگونه دگرگون شده اید؟
گفتند: درباره مردى که شبها نماز می خواند و روزها را روزه می گیرد چه بگوییم؟ او [بیهوده و بی مورد] با کسى سخن نمی گوید و جز عبادت به چیز دیگرى خود را مشغول نمی سازد، ما هر گاه به وى نگاه مى کنیم شانه هایمان می لرزد و حال ما تغییر می کند.
هنگامى که عباسیان این مطلب را شنیدند مأیوسانه برگشتند.(ترجمه اعلام الوری، ص499)گوهرهای ناب از کلمات نورانی امام حسن عسکری علیه السلام

توصیه امام(ع) به عدم شتابزدگی در کارها
امام‏ عسکرى‏ علیه السلام در این زمینه می فرماید: «.. فلا تعجل على ثمرة لم تدرک، و إنّما تنالها فی أوانها .. و لا تعجل بحوائجک قبل وقتها، فیضیق قلبک و صدرک، و یغشاک القنوط ...؛ در چیدن میوه‏ اى که نرسیده شتاب مکن، که هنگام خود به آن خواهى رسید ... و براى رفع نیازمندیهاى خود پیش از وقت مشتاب که مایه دل‏ افکارى و بیتابى مى‏گردد، و گرفتار و نومیدیت مى‏سازد.» ( الحیاة با ترجمه احمد آرام، ج‏1، 563 و ص 564 )


علامات مومن از نگاه امام یازدهم
شیخ در تهذیب و مصباح روایت کرده از حضرت امام حسن عسکرى (علیه السلام) که فرموده: « علامات مومن پنج چیز است پنجاه و یک رکعت نماز گزاردن که مراد هفده رکعت فریضه و سى و چهار رکعت نافله است در هر شب و روز، و زیارت اربعین کردن و انگشتر در دست راست کردن و جبین را در سجده بر خاک گذاشتن و بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن. »

شیعه حقیقی از منظر امام (ع)
امام حسن عسکری علیه السلام در سفارشی مهم ضمن بیان ارزش آشنایی با حقوق دیگران و تلاش برای رعایت آنها، شیعه حقیقی را کسی معرفی کرد که نسبت به هم کیش خود، اهل تواضع و فروتنی است. آن حضرت فرمود: «مَنْ تَوَاضَعَ فِی الدُّنْیَا لِإِخْوَانِهِ فَهُوَ عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الصِّدِّیقِینَ وَ مِنْ شِیعَةِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حَقّاً ؛ هر که در دنیا براى هم نوعان دینی خود تواضع کند او نزد خداوند از جمله صدّیقان و از شیعیان حقیقی علىّ علیه السّلام خواهد بود.» (الإحتجاج، 2/460)

توصیه به درخواست نکردن از دیگران
امام‏ عسکرى‏ علیه السلام می فرماید: «ادفع المسألة ما وجدت التّحمّل یمکنک، فإنّ لکلّ یوم رزقا جدیدا. و اعلم أنّ الإلحاح فی المطالب یسلب البهاء، و یورث التّعب و العناء ...: تا آنجا که تحمّل دارى از خواستن از دیگران خوددارى کن، زیرا که هر روز را روزى تازه ‏اى است. و بدان که اصرار ورزیدن در طلب و خواستن، از ارزش آدمى مى ‏کاهد و مایه خستگى و رنج مى ‏شود.» (الحیاة با ترجمه احمد آرام، ج‏4، ص414)

سفارشات امام به عموم شیعیان
در فرازهایی از وصایای ارزشمند امام حسن عسکری علیه السلام این طور میخوانیم که شما را سفارش مى‏ کنم به:
رعایت تقواى الهى،
و پرهیز در دین،
و تلاش و کوشش در راه خدا،
و راستگوئى،
و پس دادن امانت به کسى که به شما اعتماد کرده، خوب باشد یا بد،
و طول سجده،
و خوش همسایگى، زیرا محمّد صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم همین دستورات را آورده است،
و در میان قوم خود نماز گزارید،
و در عزایشان شرکت کنید، و از بیمارانشان عیادت نمائید ،
و حقوقشان را رعایت کنید، زیرا هر یک از شما که در دینش پارسا، و در کلامش صادق بوده و امانت را پس دهد، و اخلاقش را با مردم نیکو دارد، که گویند: او شیعى مذهب است، همین‏ مرا شاد و خرسند سازد.
و از خدا بترسید، و پسندیده و نیکو باشید، نه بدنام و رسوا،
و همه دوستى و محبّت را بسوى ما جلب نمائید، و هر زشتى و ننگى را از ما دور سازید، زیرا هر خوبى که در باره ما گویند ما اهل آنیم، و هر بدى که گفته شود از ما بدور است.
و ما را در کتاب خدا حقّى، و با رسول خدا صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم خویشى و نسبتى است، و از جانب خدا پاکى و طهارتى است، غیر ما هیچ کس دعوى این مقام نکند جز دروغگو،
بسیار ذکر خداى گوئید،
و در فکر مرگ باشید،
و زیاد قرآن بخوانید
و بر پیامبر صلوات فرستید، زیرا صلوات بر پیامبر ده حسنه دارد.

سفارشاتم را بخاطر بسپارید و شما را بخدا مى‏سپارم. و سلام و درود من بر شما باد. ( ابن شعبه، حسن بن على، تحف العقول ص461و462)


مولا جان! دست هامان خالی، چشم هامان پر از اشک و سینه هامان از داغ شهادتت، لبریز است.
فانوس به خون نشسته مژه هامان را نذر سقاخانه عشق می کنیم
و پیشانی ارادت به آستان آسمانی ات می ساییم؛
گوشه چشمی به ما کن، مولا!
 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12823
سجاد باعثی


tags
   خبر قسم        عکس قسم        مصاحبه قسم        پایگاه مقاومت بسیج شهید صفوی        منطقه 12        محله امامزاده یحیی        مناسبتی        شهادت        امام        حسن        عسکری (ع)    
مطالب مرتبط