رای به سایت :
1877
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره)
شنبه 03 فروردين 1398 -
وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس
وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس

پنهان‌کاری در رسالت نمایندگی می‌تواند مستوجب عواقب اخروی شود، حتی در صورت پنهان‌کاری حق‌الناس را مرتکب می‌شویم.
calendar
تاریخ : 1397/07/09 - 09:21
source
منبع : فارس
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از بسیج فرهنگیان ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره) ،در روز رأی‌گیری برای طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس تعداد آرای نمایندگان فراکسیون ولایی بیشتر بود. همچنین در ویرایشی که دوستان ما داشتند نیز اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی هم بود اما امیدی‌ها هم در این زمینه حضور داشتند.

وی افزود: من فکر می‌کنم یکی از دلایل اینکه آن روز در مجلس طرح شفافیت آرا مورد اقبال زیادی قرار نگرفت این بود که مجلس کمی گیج شد چرا که این طرح در این مقطع زمانی در برهه تصمیمات مهمی که آرایش سیاسی دارد مانند لوایح مهمی مانند FATF برای دوستان ما در مجلس این شائبه ایجاد شد که ممکن است طرح شفافیت بیشتر برای تحت شعاع قرار دادن آن لوایح آن باشد.

در ادامه این برنامه وکیلی خاطرنشان کرد: شفافیت به این معنا که آرای ما مشخص باشد اثباتاً‌و نفیاً  مردم و موکلین ما بدانند که به چه چیز رأی می‌دهیم و چه چیز رأی نمی‌دهیم جزو حقوق مردم است یعنی بخشی از وکالتی که به ما داده شده است مردم در راستای آن بدانند که ما در مجلس چگونه سلوکی داریم.

وی با بیان اینکه شفافیت جزو سلوک کاری ما است، گفت: بنابراین ما شرعاً در مقابل مردم و موکلین‌مان متعهد هستیم که معلوم کنیم که چگونه در مجلس تصمیم می‌گیریم. 

وکیلی عنوان کرد:‌ این فعالیت قانونی و نظارتی که ما در مجلس داریم به اصالت نیست بلکه به تفویض مردم است یعنی حقی است که مردم در اختیار ما قرار دادند و نمایندگان باید این وظیفه و رسالت را انجام دهند.

وی گفت: این روشن است که ما در شفافیت دین‌مان را به مردم ادا و در دایره وکالت انجام وظیفه می‌کنیم. 

وکیلی افزود: پنهان‌کاری در رسالت نمایندگی می‌تواند مستوجب عواقب اخروی شود حتی در صورت پنهان‌کاری حق‌الناس را مرتکب می‌شویم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ از طرفی هم حتماً شفافیت باعث بالانس رفتار فرد می‌شود حتماً ما اینچنین که اکنون صحبت می‌کنیم با همین نزاکت کلام در محفل خصوصی‌مان صحبت نمی‌کنیم این چشم‌های نظاره‌گر ۸۰ میلیونی باعث می‌شود که ما نحوه حرف‌ زدن‌مان را بالانس کنیم شفافیت یعنی این.

وی با اشاره به اینکه شفافیت به کارآمدی مجلس و ارتقای مسئولیت‌پذیری فرد کمک می‌کند همچنین مطالبات مردم را به ما نزدیک می‌کنند، گفت:‌ مواردی که ذکر کردم جزو بدیهیات است در واقع ما اگر در یک اتمسفر شفافی فعالیت داشته باشیم بخش مهمی از مشکلاتی که امروز گریبانگیر کشور شده حتماً نخواهیم داشت.

وکیلی یکی از مهم‌ترین مشکلات و آسیب‌هایی که امروز پاشنه آشیل رفتار حکمرانی ما شده  را نفاق خواند و گفت:‌ ما گرفتار یک نفاق فراگیر شده‌ایم. در واقع ما در یک بستری از نفاق فعالیت می‌کنیم. 

وی ادامه داد: دوگانه رفتار کردن و دوگانه گویی‌هایی که در جامعه رسمی ما حاکم است باعث شده که خُلق ما را از خُلق علوی فاصله دهد.

این نماینده مجلس همچنین افزود: در بحث طرح شفافیت آرای نمایندگان که رأی نیاورد چه نماز جمعه‌ها، خطبه‌ها و بیانیه‌های زیادی علیه برخی همکاران ما که  به هر دلیلی اسم‌شان در آن لیست امضاها نبود و یا اعتقادی به این طرح نداشتند، صادر نشد. 

وکیلی ادامه داد: ما اگر حرف از شفافیت می‌زنیم اولاً باید به ضمانت اجرای شفافیت هم پایبند باشیم و مصونیت بعد از شفافیت هم معتقد باشیم.

وی افزود: اگر قرار باشد رأی‌مان را شفاف کنیم مورد هجمه عجیب بخشی از گروه‌های سازمان‌دهی شده قرار گیریم دیگر شفافیت نیست بلکه مچ‌گیری است. 

عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه خاطرنشان کرد:‌ ما معتقدیم مهم‌ترین صیانت آزادی، آزادی پس از بیان است وگرنه همه از آزادی خوش‌شان می‌آید. هیچ دیکتاتوری نیست که در مذمت آزادی بگوید و هیچ ظالمی نیست که در مذمت عدالت بگوید.

وکیلی افزود: آنچه نشان می‌دهد ما به آزادی پایبند هستیم این است که ما معتقد باشیم به اینکه پس از آن به آزادی بیان هم اعتقاد داشته باشیم در شفافیت هم آنچه مهم است که نمایندگان را دلگرم کند این است که روشن شود آیا به لوازم شفافیت هم پایبند هستیم یا نه و آیا ملزومات شفافیت در جامعه ما و مناسبت قدرت تأمین هست یا خیر.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 9623


tags
   خبر قسم        خبر قسم        مصاحبه قسم        ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره)        منطقه 12        محله ایران        بسیج فرهنگیان        بسیج فرهنگیان                                    

مطالب مرتبط