رای به سایت :
1876
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره)
یکشنبه 28 بهمن 1397 -
گناهی که عواقبش در دنیا نیز گریبانگیر است
گناهی که عواقبش در دنیا نیز گریبانگیر است

پرده براشتن از رازهای دیگران، در محیط‌های دوستانه و نیز بین زوجین، اثرات ناگواری دارد که فارغ از جهان آخرت، در این دنیا نیز گریبان انسان را می‌گیرد.
calendar
تاریخ : 1397/02/30 - 15:20
source
منبع : قسم
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم ازبسیج فرهنگیان  ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره) ،

در دین مبین اسلام، دستوراتی وجود دارد که رعایت نکردن آنها علاوه بر جهان آخرت، در این دنیا نیز گریبان انسان را می‌گیرد. یکی از آن کارهای بد و ناپسند، "پرده دری نسبت به دیگران" است. روایات اهل‌بیت گویای این مطلب است که، هر کس به دنبال بی آبرو کردن دیگران و پرده‌دری نسبت به آنان باشد، جهنم در انتظار اوست و خداوند، آبروی او را خواهد برد.[1] زیرا که فاش کردن راز دیگران و پرده برداشتن از اسرار آنان، نوعی ظلم است و ظلم یکی از کارهای بدی است که آثارش به انسان بازمی‌گردد.[2] 

انسان موجودی اجتماعی است و برای ادامه زندگی دوستانی دارد؛ به طور طبیعی دوستان در اثر رفت و آمد و نشست و برخاست از اسرار زندگی شخصی و خانوادگی یکدیگر مطلع می شوند؛ این اسرار شخصی، زمانی که بین دوستان کدورتی پیش می آید، ممکن است توسط یک طرف، فاش شده و باعث ریختن آبروی دیگری شود. از این رو در احادیث بر انتخاب دوستان خوب تاکید شده و دوست خوب را کسی دانسته که در غیاب فرد بدگویی(پرده دری ولو کوچک) نکند.[3] 

هنگامی که شخص متوجه شود که اسرار او توسط دوست دیگر برملا شده، ممکن است دست به واکنش متقابل و یا انتقام بزند. چه بسا بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌ها مانند اسید پاشی، درگیری های خیابانی وغیره، نتیجه فاش کردن(پرده‌دری از)  اسرار شخصی یک دوست باشد. چنانچه این پرده دری در خصوص افراد شاخص و برجسته رخ دهد، ماجرا ابعاد تازه ای پیدا می‌کند، چراکه هواداران آنها نیز به تبع آنها وارد گود شده و به تخریب یکدیگر می‌پردازند.

امروزه بنیان خانواده با وجود فضای مجازی و دیگر القائات شیطانی، مورد تعرض قرار گرفته است. چه طلاق هایی که بر اساس پرده دری زوجین رقم می خورد.

پرده براشتن از رازهای دیگران، در محیط‌های دوستانه و نیز بین زوجین، اثرات ناگواری دارد که فارغ از جهان آخرت، چه بسا در این دنیا گریبان انسان را بگیرد.

پی نوشت‌ها:

1ــ پیامبر اسلام: هر کس برای عیب‌جویی و فاش کردن اسرار برادر دینی‌اش قدم بردارد اولین قدم او ورود به جهنم خواهد بود! و خداوند اسرار و عیوب او را نزد همة خلایق فاش و علنی خواهد ساخت. (لئالی‌الاخبار، ج ٥، ص ٢٤١)

2ــ پیامبر اسلام: «سه خصلت است که در هر کس باشد (آثارش) به خود او بر مى گردد: ظلم کردن و...» نهج الفصاحه ص 422 ، ح 1281
3ــ پیامبر اسلام: «سه چیز دوستى را یکرنگ مى سازد :... پاسداری در غیاب(و بدگویى نکردن) و ...»( مجموعه ورام ج2، ص121


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 9623


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره)        منطقه 12        محله ایران        بسیج فرهنگیان        بسیج فرهنگیان                                    

مطالب مرتبط